...
Nå har Toyota i USA offentliggjort at de kaller tilbake rundt 1.130.000 biler på det amerikanske markedet. Foto: Toyota/ANB

Toyota kaller tilbake Corolla

Over en million biler må sjekkes.

Knut Skogstad, Broom.no E-post
Publisert 27.08.2010 kl 10:32 Oppdatert 27.08.2010 kl 11:20

Tips ein venn på e-post:




Det er ingen grunn til å tro at Toyota-mekanikerne skal få spesielt rolige dager med det første. Nå har Toyota i USA akkurat offentliggjort at de kaller tilbake rundt 1.130.000 biler på det amerikanske markedet. Årsaken: De vil kontrollere den såkalte ECM-enheten i bilene, eller Engine Control Modules som det er det nøyaktige navnet.

Modellene som er berørt er Corolla og Matrix, fra årene 2005-2008.

Her kan du lese hele pressemeldingen fra Toyota USA


Tre ulykker

Det kan angivelig være en svakhet på denne enheten, som i verste fall gjør at motoren kan stanse mens bilen kjøres. Toyota henviser selv til tre ikke bekreftede ulykker som skal være relatert til dette, i én av dem skal det ha vært mindre skader.

Toyota vil skifte ECM-enheten uten kostnader for bileierne.

Ifølge bransje-nettstedet autonews.com skal det foreligge over 1000 tilfeller der motoren har stanset av seg selv.


Ikke norske biler

- Denne tilbakekallingen er et eksempel på det ansvaret vi tar for våre produkter - og overfor våre kunder. Vårt mål er å gjøre hva vi kan for at Toyota-eiere skal være fullstendig trygge på sikkerheten og kvaliteten på bilene deres, sier Steve St. Angelo som er Toyotas chief quality officer for North America, i en pressemelding.

Med denne siste tilbakekallingen, har Toyota nå kalt tilbake 12,3 millioner biler på verdensbasis siden november 2009.

PS: Norske Corolla-eiere behøver ikke bekymre seg. I følge Toyota Norge gjelder dette ingen "norske" biler.

LES OGSÅ: Toyota-førerne glemte å bremse

(ANB/Broom.no)

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

motormagasinet En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les meir



Sogn Avis

Riverdalen 5
6863 Leikanger
Postboks 3
6861 Leikanger
Tlf: 57656000

Tips oss

Telefon: 99082381
MMS: Sotips til 1982
SMS: Sotips til 1982
E-post: redaksjon@sognavis.no

Ansvarleg Redaktør

Jan Inge Fardal
jan.inge.fardal@sognavis.no

Opphavsrett

Materialet på denne nettstaden
vert omfatta av åndsverklova.
Sogn Avis er ikkje
ansvarleg for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.